مراقبت از پوست در طول شبانه روز؛ عاداتی که ناخواسته به سلامت پوست شما آسیب می‌زنند و راهکارهایی برای مقابله با آن‌ها

چکیده: شناخت، اولین گام برای اقدام درست است

پوست در طی 24 ساعت شبانه روز تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. این عوامل شامل مهاجمان داخلی و خارجی است که در تمام ساعات روز سعی در پیری زودرس پوست شما دارند. (مهاجمان داخلی مانند: تغذیه ضعیف یا واکنش های استرس زای بدن – مهاجمان خارجی مانند: اشعه ی مضر ماوراء بنفش و آلودگی هوا)

این عوامل داخلی و خارجی به اکسپوزوم معروف هستند که می توانند چهره ی شما را تخریب کنند. زمانی که بدانید چه عواملی موجب پیری پوست می شود، می توانید در طول روز برای محافظت از آن اقداماتی را پیش بگیرید و پیری زودرس را به حداقل برسانید.

پس ابتدا بیایید نگاهی به پوست خود بیاندازیم که چگونه آن را درخشان، سالم و جوان نگه داریم و سپس با متجاوزان اکسپوزومی که موجب تهدید چهره ی شما می شوند، آشنا شوید.

 • در ساعت 6 صبح چه عواملی می تواند بر پوست تان تاثیر گذار باشد؟

زمانی که از خوابتان ناراضی هستید و به صورت مضطرب و ناآرام بیدار می شوید، متأسفانه این کمبود خواب نمی تواند تاثیرات خوب و مثبتی روی رنگ چهره ی شما داشته باشد.

دکتر میشل گرین، متخصص پوست و مو می گوید: هنگامی که می خوابید، بدنتان به سمت چرخه ی طبیعی ترمیم سلول ها می رود، به این صورت که سلول های جدید را جایگذین سلول های مرده می کند. بنابراین کمبود خواب موجب می شود بدن نتواند این روند طبیعی را طی کند و از طرف دیگر رنگ پوست، زرد به نظر می رسد.

(کمبود خواب می تواند تاثیرات مخربی بر پوست داشته باشد)

همچنین در این شرایط سطح کورتیزول نیز به صورت ناگهانی افزایش می یابد، که می تواند آسیب بیشتری به پوست وارد کند. گرین می گوید: افزایش سطح کورتیزول مانع از عملکرد فیبروبلاست پوست می شود.( فیبروبلاست پوست موجب ایجاد متالوپروتئینازهای ماتریکس می شوند) این آنزیم ها در عمل تخریب کلاژن و  فیبر الاستین پوست سرعت می بخشند، درنتیجه منجر به پیری زودرس می گردند.

پس نداشتن خواب کافی، یکی از عوامل موثر در پیری پوست می باشد. اما خوشبختانه، یک راه حل ساده وجود دارد و این است که خواب تان بیشتر شود.

 • ساعت 8 صبح:

داشتن خواب کافی با کیفیت بالا، کمک به کاهش سطح کورتیزول می کند و به پوست تان اجازه می دهد که چرخه ی لازم مورد نیاز خود را برای ترمیم و جایگذینی طی کند.

زمانی که صبح آماده می شوید، شاید متوجه شوید که دیرتان شده است. بنابراین ممکن است برای صرفه جویی در وقت تان وسوسه شوید که از محافظت در برابر آفتاب صرف نظر کنید.

گرین می گوید: عامل شماره یک چین و چروک پوست، آفتاب است و مطالعات زیادی تأثیرات آن را اثبات کرده است. قرار گرفتن در معرض آفتاب، همچنین می تواند موجب افزایش:

 • فشار خون
 • خطر ابتلا به سرطان پوست
 • پیری زودرس پوست

شود. پس اگر می خواهید از این صدمات جلوگیری کنید، باید محافظت در برابر آفتاب را در اولویت خود قرار دهید. حتما قبل از ترک خانه، هر روز صبح ضد آفتاب مصرف کنید و آن را در کیف خود بگذارید تا بتوانید در طول روز مجدداً از آن استفاده نمایید. گرین می گوید: تقریباً 15 دقیقه طول می کشد تا پوست تان ضد آفتاب را جذب و از آن محافظت کند.

( برای جلوگیری از صدمات مخرب آفتاب بر پوست خود، باید از یک ضد آفتاب مناسب استفاده کنید)

حداقل هر دو ساعت و یا بلافاصله پس از شنا و تعریق بیش از حد، از ضد آفتاب استفاده کنید تا کار حفاظت خود را انجام دهد. از طرف دیگر، سعی کنید بین ساعات 10 صبح تا 2 بعد از ظهر در خانه بمانید، زیرا در این زمان، آفتاب در شدیدترین حالت خود قرار دارد که اجتناب از آن، در جلوگیری از صدمات آفتاب و پیری زودرس پوست کمک می کند. گرین می گوید: قرار گیری در معرض آفتاب، زمانی تا 60٪ کاهش می یابد که طی این ساعت های اوج در آنجا حضور نداشته باشید و از آن اجتناب کنید.

در صورتی که در اکثر ساعات پر آفتاب روز در بیرون از خانه هستید، گرین توصیه می کند:

 • کرم ضد آفتاب بزنید
 • در سایه بمانید
 • از لباس های محافظ، عینک آفتابی و یک کلاه پهن استفاده کنید
 • ساعت 12 ظهر:

شما تمام صبح کار کرده اید، گرسنه هستید و آماده اید که هر چیزی را بخورید. انتخاب مواد غذایی بسیار مهم است زیرا موجب می شود که پوست احساس و شرایط بهتری داشته باشد. بنابراین به جای اینکه به دنبال غذاهایی بروید که سریع و آسان به دست می آیند، سعی کنید انتخاب های آگاهانه تری داشته باشید تا به نفع سلامت پوست تان باشد.

گرین می گوید: مصرف غذاهای قندی و چربی های ناسالم می تواند پوست تان را خراب کند و موجب پیری زودرس و آکنه شوند. توجه داشته باشید که خوردن غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3، از جمله: ماهی، آجیل و روغن زیتون، کمک به گردش خون سلولی و افزایش تولید کلاژن می کند و باعث می شوند که پوست تان درخشان و نرم تر شود.( مثلا: اسیدهای چرب امگا 3، باعث مرطوب شدن پوست و محافظت از آن در برابر صدمات UV (که اغلب با چین و چروک زودرس همراه است) می شود)

همچنین Aliesh Pierce ، زیبایی شناس مشهور و بنیانگذار Ask Aliesh ، یک سایت آموزش الکترونیکی برای متخصصان مراقبت از پوست، توصیه می کند: غذا را با توجه به سلامت پوست خود بخورید و سبزیجات مصرف کنید.

رژیم غذایی گیاهی، حاوی مقادیر زیادی از مواد مغذی گیاهی است، بنابراین بسیار غنی از آنتی اکسیدان ها و کاروتنوئیدها ( مانند: بتا کاروتن، لوتئین، کلروفیل و لیکوپن) است. این نوع آنتی اکسیدان ها نه تنها از سلول ها محافظت می کند، بلکه به عنوان یک کروموفور( رنگ بر) نیز عمل می کند و در زمینه ی پوست عمل غنی سازی را افزایش می دهد.

 • در ساعت 6 عصر چه کارهایی می توان برای مراقبت از پوست انجام داد؟

ممکن است زمانی که به سمت محل کار خود در حال رانندگی هستید، شیشه ماشین را پایین بکشید. حقیقت این است اگرچه هوا تازه به نظر می رسد، اما ممکن است پر از آلاینده باشد.

(استفاده از محصولات غنی از آنتی اکسیدان ها و ضد آفتاب ها در مراقبت از پوست کمک شایانی می کنند)

مطالعات متعددی نشان داده اند، آلودگی هوا با پیری زودرس پوست مرتبط است. شما نمی توانید از آلودگی هوا جلوگیری کنید، بنابراین چگونه می توانید از خود و پوست تان محافظت کنید؟

گرین می گوید: تمیز کردن پوست، استفاده از محصولات غنی از آنتی اکسیدان ها و ضد آفتاب ها باعث محافظت از پوست در برابر عوامل تنش زای محیطی می شود.

از محصولات مراقبت از پوستی استفاده کنید که سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند: ویتامین هایC ، E ، A یا CoQ-10 هستند، زیرا می توانند از آسیب رادیکال آزاد جلوگیری کنند و با پیری زودرس پوست که مربوط با آلودگی هواست، مقابله کنند.

 • ساعت 7:30 عصر:

اگر شما شخصی هستید که استرس کاری تان را به خانه آورده اید، در حقیقت عملی است که می تواند روی پوست تاثیر بگذارد و برای همه نوع پوستی صدق می کند. (به ویژه پوست هایی که نسبت به آکنه آماده هستند)

گرین می گوید: درست است که استرس مستقیما موجب ایجاد آکنه نمی شود اما می تواند باعث تشدید آن گردد. (آکنه یک بیماری التهابی است که توسط هورمون های آزاد شده در طول استرس، تشدید پیدا می کند و التهاب را افزایش می دهد)

آکنه ای که ناشی از استرس باشد معمولاً همراه با این علائم ه می باشد:

 • قرمزی
 • خارش
 • افزایش تعداد جوش های سر سیاه و سر سفید

اگر متوجه شدید که به طور ناگهانی پوست تان دچار آکنه شده است، (حتی اگر در حال پاکسازی و مراقبت از پوست خود هستید) ممکن است عامل ایجاد آن، استرس باشد. درنتیجه، برخی از تکنیک های مدیریت استرس را مورد بررسی قرار دهید مانند: نفس عمیق، یوگا یا مراقبت های ذهن آگاهی، تا به شما در کنترل استرس کمک کند و پوست تان به بهترین وجه نگه داشته شود.

 • 9:30 شب:

این زمان، تقریباً زمان خواب است. به این معنی که وارد مراقبت های روتین پوست در زمان خواب می شوید. ممکن است فکر کنید استفاده از محصولات مراقبت پوستی، در هر حال به بهبود پوستتان کمک می‌کنند، اما اطمینان داشته باشید که، اگر به طور نادرست از آنها استفاده کنید، ممکن است آسیب های بیشتری به پوست وارد شود.

پیرس می گوید: یک عامل استرس زای پوستی دیگر، لایه برداری بیش از حد است. اسیدها موجب حساسیت های پوستی و اسکراب ها باعث ایجاد شکاف های کوچک در پوست می شوند. به عبارت دیگر هر دو موجب بر هم زدن حصار های پوستی می شوند. پس بهتر است برای جلوگیری از استفاده های بیش از حد، طبق دستورالعمل های گفته شده در محصول مصرف نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.